28 listopada 2020

VIII lubelska Retrospektywa

Przez dwa dni trwała pierwsza część VIII Lubelskiej Retrospektywy Festiwalu Filmowego „Niepokorni, Niezłomni, Wykleci”. W tym roku przebiegała ona nietypowo, bo tylko w sieci. Pomimo tego program Retrospektywy był bogaty. Składały się na nią ważne filmy dokumentalne jak „Paszporty Paragwaju” czy, dotykający lubelskiej historii, „Wiek w służbie Deo et Patriae” o dziejach Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Nie zabrakło dyskusji o sprawach historii Polski jak rozmowa z Robertem Kaczmarkiem reżyserem filmu „Paszporty Paragwaju” czy profesorem Janem Żarynem o tym jak  zmierzyć i zrekompensować straty ludzkie i materialne, które Polska poniosła w wyniku działań wojennych Niemiec.

Przedstawiono tez filmy z konkursu „Młodzi dla Historii”

Nie zabrakło wydarzeń, które wyróżniają Festiwal NNW spośród wielu innych czyli aspektu warsztatowego. Odbyły się warsztaty filmowe, w których wzięli udział uczestnicy Ochotniczych Hufców Pracy, warsztaty stylizacji modowych. Odbył się też panel dedykowany organizacjom pozarządowym mający na celu aktywizację środowisk lokalnych.

Na grudzień zaplanowane są kolejne wydarzenia związane z Retrospektywą.

Całość wirtualnej Retrospektywy znajdziecie pod linkiem https://festiwalnnw.pl/retrospektywy/lublin/

Uroczysta Gala zakończyła pierwszą część VIII Retrospektywy Festiwalu „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”. Po raz kolejny gościliśmy w Studio im. Budki Suflera w Radio Lublin. Galę prowadził Józef Szopiński i Przemysław Jaśkiewicz.

Punktem kulminacyjnym było wręczenie festiwalowych statuetek „Drzwi do Wolności”. To wyróżnienie przyznawane za odwagę oraz poświęcenie bohaterom wspierającym działaczy i liderów podziemia niepodległościowego oraz solidarnościowego jak również osobom, które w niezłomny sposób propagują ideę wolności. Na gali statuetki otrzymali: Czesław Niezgoda – przewodniczący strajku lubelskich kolejarzy, Józef Krzyżanowski – działacz NSZZ „Solidarność” oraz Ryszard Blajerski – pracownik Lubelskich Zakładów Naprawy Samochodów i wiceprzewodniczący strajku w Zakładach, Michał Drozdek – socjolog zarządzania i publicysta, który jako sekretarz społecznej komisji konstytucyjnej organizował prace nad obywatelskim projektem konstytucji NSZZ „Solidarność” oraz Zygmunt Marek Miszczak – absolwent KUL, członek Konfederacji Polski Niepodległej, wielokrotnie zatrzymywany i przesłuchiwany. Pośmiertnie uhonorowani zostali Alfred Bondos – współzałożyciel Związku „Solidarność” w WSK Świdnik, założyciel biuletynu zakładowego „Grot”, w którego imieniu statuetkę odebrała  oraz Wojciech Bogaczyk – historyk, publicysta i działacz opozycyjny, internowany przez komunistyczne władze.

http://trzykropki.org.pl/projekty/retrospektywa-nnw-2020/nagrody/

„Jeśli wyróżniona została moja osoba, to wyróżniony został przede wszystkim Katolicki Uniwersytet Lubelski, który przez dziesiątki lat w najtrudniejszych momentach historii Polski po II wojnie światowej zachował duchową, intelektualną niezależność i kształcił ludzi wolnych, tzn. rozumiejących jak budować własne cele, własne dobro i własną Ojczyznę „ – powiedział na Gali Michał Drozdek. Niestety za względów na pandemie nie wszyscy laureaci mogli osobiście odebrać nagrody. W imieniu Alfreda Bondosa statuetkę odebrała córka pani Agata Bondos – Cholewa a w imieniu Wojciecha Bogaczyka pan Andrzej Aspras.

Kolejnym punktem Gali było wręczenie nagród w filmowym konkursie „Kręćmy z Historią” zorganizowanym przez Lubelską Wojewódzką Komendę Ochotniczych Hufców Pracy. Z powodu pandemii laureaci nie mogli przybyć osobiści tak więc tylko wyczytano ich nazwiska. I tak:

I miejsce zajęli uczestnicy Hufca Pracy w Puławach – Kamil Sieńczyk, Jakub Kozak, Klaudia Ząbek i Igor Iwon, którzy przygotowali film „100. rocznica Bitwy Warszawskiej: Cud nad Wisłą, rozkaz Marszałka”.

https://youtu.be/hoIS1c4tqCk

II miejsce przypadło Agnieszce Wielebie i Mateuszowi Krzysztoniowi z grupy wychowawczej OHP w Janowie Lubelskim (Hufiec Pracy w Kraśniku) za film „40. rocznica powstania Solidarności”.

https://youtu.be/4FeMY24K8t4

III miejsce zdobyli Julia Mazur, Maksymilian Jankus i Dominika Antoniewicz z Hufca Pracy w Chełmie za film „Żyjesz w nas”.

https://youtu.be/LTWXp-ITT-w

Dyrektor Artystyczny Festiwalu Filmowego „Niepokorni, Niezłomni, Wykleci” Arkadiusz Gołębiewski  przekazał na ręce  Komendanta Wojewódzkiego OHP dr. Piotra Gawryszczaka zaproszenie dla laureatów do Gdyni na konkurs „Młodzi dla Historii.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z gali w galerii

Pełny zapis Gali można obejrzeć pod linkiem

 

Na zakończenie Gali VIII Retrospektywy Festiwalu Filmowego NNW uczestników czekała uczta duchowa w postaci oratorium „Herbertorium” w wykonaniu Teatru ES z Siedlec.

Jak piszą sami artyści: „Herbertorium” jest dziełem interdyscyplinarnym - łączy w sobie poezję, muzykę i teatr. Spektakl przenosi nas w świat poezji Zbigniew Herberta. Dzięki dobrze dobranym kompozycjom i aranżacjom widz poznaje takie teksty poety jak „Dom”, „Matka”, „Prolog”, „Ornamentatorzy” czy najbardziej znany „Przesłanie Pana Cogito”. Artyści w profesjonalny sposób , z dbałością o wysoką jakość wykonania zaprezentują wybrane dzieła tak ważnego dla Polski twórcy. Ubrani w białe stroje na kształt antycznych tog, wykazują się nowatorską interpretacją utworów poety. Partie wokalne i deklamacje, nadają przedsięwzięciu podniosły ton. Herbert przez współczesnych sobie niezrozumiany, zasłużył na miano „poety wyklętego”. Obecnie jego utwory przeżywają istny renesans - odkrywane na nowo odzyskują metafizyczny wymiar”.

Zdjęcia do obejrzenia w Galerii

Spektakl „Herbertorium” można obejrzeć pod linkiem https://youtu.be/7cNTTWy1Evk?t=2013

 

Drugą część VIII Lubelskiej Retrospektywy Festiwalu Filmowego „Niepokorni, Niezłomni, Wykleci” rozpoczął panel „Chodźcie z nami”. Pretekstem do tego był film o takim samym tytule przedstawiający demonstracje w Gdańsku w dniu 1 maja 1982 roku.

Przed rozpoczęciem panelu Prezes Stowarzyszenia „Trzy Kropki” wręczył panu Zygmuntowi Markowi Miszczakowi statuetkę „Drzwi do Wolności” przyznaną mu przez kapitułę nagrody.

Paneliści: Zygmunt Marek Miszczak, Bogna Bender-Motyka, Jacek Figurski i Piotr Gawryszczak dzielili się swoimi refleksjami z manifestacji ulicznych w okresie PRL. Panel prowadził prof. Tomasz Panfil z Instytutu Pamięci Narodowej. Czas panelu minął bardzo szybko i wszyscy mieli niedosyt mając świadomość, że temat został zaledwie zasygnalizowany.

Panel „Dzieci Solidarności”

Panel „Dzieci Solidarności” odbył się w ramach VIII Lubelskiej Retrospektywy Festiwalu Filmowego "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci". Pretekstem do panelu był film "Dzieci Solidarności", który jest do obejrzenia na kanale Stowarzyszenia "Trzy Kropki". https://youtu.be/zc61xCtAB_c
W panelu udział wzięli:
Wojciech Szczęsny - syn nauczycielki zaangażowanej zakładanie struktur związkowych w szkole, jako nastolatek obserwujący i uczestniczący w protestach
Wojciech Janicki - rocznik 1972. Syn przewodniczącego komisji zakładowej "Solidarności" na Politechnice Lubelskiej, internowanego w stanie wojennym. Członek podziemnego harcerstwa w czasach PRL. Przed wyborami 1989 roku roznosił ulotki "Solidarności" na ziemi chełmskiej. Dziś profesor geografii społeczno-ekonomicznej i gospodarki przestrzennej na UMCS w Lublinie.
Michał Blajerski - jestem synem lubelskiego opozycjonisty Ryszarda Blajerskiego, w latach 80 -tych, jako dziecko byłem świadkiem działalności ojca i jego środowiska na rzecz niepodległego bytu państwa polskiego w ranach ruchu Solidarności (praktycznie od momentu powstania NSZZ Solidarność) oraz świadkiem i uczestnikiem doświadczenia licznych represji, zatrzymań ojca, rewizji domowych etc., także samodzielnie przeciwstawiałem się ówczesnemu systemowi, m.in poprzez zrywanie flag, zamieszczanie na murach napisów o treści patriotycznej, uczestnictwo w manifestacjach, posłudze jako harcerz i ministrant w comiesięcznych Mszach Św za ojczyznę i beatyfikację ks. J. Popiełuszki w kościele Jezuitów, czy po prostu w postawie prezentowanej na co dzień np w szkole. Aktualnie nadal pozostaję związany z Lublinem, gdzie od ponad 20 lat wykonuję zawód prokuratora.
Panel prowadziła Kinga Hałacińska
Panel dostępny jest pod linkiem https://youtu.be/LRgKrg1P7Gk

Panel “Anatomia Okrągłego Stołu”

Ostatni panel VIII Lubelskiej Retrospektywy Festiwalu Filmowego NNW zatytułowany "Anatomia Okrągłego Stołu" odbył się 17 grudnia 2020. W dyskusji wzięli udział: Michał Drozdek, Eryk Chojnacki i Robert Derewenda. Panel poprowadził prof. Tomasz Panfil. Paneliści poruszyli wiele nowych i ciekawych wątków związanych z tym ważnym i ciągle budzącym wiele kontrowersji wydarzeniem z najnowszej historii Polski. Pretekstem do dyskusji są filmy:

"Tu jest Polska. Nie ma wolności bez Solidarności" https://vod.tvp.pl/video/tu-jest-polska-nie-ma-wolnosci-bez-solidarnosci,tu-jest-polska-nie-ma-wolnosci-bez-solidarnosci,51257342

“Tu jest Polska. Zwrot w kontynuacji”

Panel do obejrzenia pod linkiem https://youtu.be/xU07cZIcoVE

 

http://trzykropki.org.pl/wp-content/uploads/2020/12/hd-Lublin-02-8000x4500.jpg